Mokslinio darbo „Frame Running fizinio aktyvumo ir sporto įtaka cerebriniu paralyžiumi sergančių asmenų sveikatai“ pristatymas

Švedijos mokslininkė, doktorantė Emma Hjalmarsson, kuri taip pat yra kineziterapeutė bei pediatrijos specialistė, nuo 2019 metų vykdo mokslinius tyrimus, kokią įtaką Frame Running fizinis aktyvumas ir sportas daro jame dalyvaujančių  asmenų su cerebrinio paralyžiaus diagnoze sveikatai bei jų sportiniams pasiekimams.

2023 m. birželio mėn. Emma Hjalmarsson pristatė Karolinska universitetinėje ligoninėje atliktų klinikinių tyrimus, kuriuose dalyvavo 117 tiriamųjų asmenu su CP, lankiusių Frame Running užsiėmimus. Pateikiame šių mokslinių klinikinių tyrimų pristatymą bei rezultatus.

Įvadas. Cerebrinio paralyžiaus (CP), kurį lemia besivystančių smegenų pažeidimas, dažniausiai pasitaikanti pasekmė – judėjimo negalia, kuri ne tik sukelia įvairaus laipsnio fizinio aktyvumo apribojimų, bet taip pat sukelia ir širdies, kvėpavimo, raumenų sistemų apribojimus. Klinikinio tyrimo tikslas – ištirti Frame Running įtaką šame fiziniame aktyvume dalyvavusių žmonių su CP sveikatai. Frame Running yra ne tik fizinis aktyvumas, atliepiantis vidutinio intensyvumo mankštos formatą, bet ir parasportas, kuriame žmonės, patiriantys laikysenos, pusiausvyros, motorikos sutrikimų, gali išvystyti intensyvią fizinę ir sportinę veiklą. Tyrime buvo nustatyta, kokios įtakos Frame Running sportas turi širdies veiklai, kvėpavimo sistemai, deguonies suvartojimui. Taip pat buvo ištirti sportininkų pajėgumą bei rezultatus lemiantys veiksniai.

Rezultatai ir išvada. Frame Running treniruotės pagerino širdies ir kvėpavimo sistemos ištvermę (6-MFRT) 34%, o labiausiai pažeistos kojos raumenų masę – 9%. Daugiau kaip 75 % dalyvių išvystė maksimalų krūvį. Rezultatams įtakos turėjo daugelis veiksnių (lytis, kūno svoris, ūgis ir kt). Nustatyta, kad  klubo ir kelio tiesiamieji raumenų spazmai (kaip neigiamas poveikis) ir raumenų masė (kaip teigiamas poveikis) yra svarbiausi faktoriai, lemiantys Frame Running bėgimo rezultatus. Frame Running yra galingas ir efektyvus mankštos būdas žmonėms, sergantiems CP bei skatina sveikatą gerinančius veiksnius, susijusius su širdies darbu bei periferine nervų sistema, mažina klubų bei kelių spastiką ir lemia kokybišką bėgimą. Šios išvados leidžia optimizuoti treniruočių režimus, siekiant gerinti Frame Running sporto siektinus rezultatus bei prisideda prie šios parasporto šakos klasifikavimo kriterijų nustatymo bei jų optimizavimo.