Nuotolinė konferencija „Prieinamumas Europos Sąjungoje – užtikrintas žmonių su negalia savarankiškumas”

2023 m. spalio 11 d. dalyvavome Lietuvos žmonių su negalia sąjungos organizuotoje nuotolinėje konferencijoje „Prieinamumas Europos Sąjungoje – užtikrintas žmonių su negalia savarankiškumas”. Supratimo apie prieinamumą žmonėms su negalia bei turintiems individualių poreikių skatinimo renginyje buvo paminėta, kad prieinamumas bei universalus dizainas turi plisti greičiau už virusą, o prie jo platinimo galime prisidėti visi: žmonių su negalia nevyriausybinės organizacijos, savivaldybės, ministerijos ir kartu sukurti aplinką, kurioje gera gyventi visiems.

Kas yra prieinamumas? Turbūt dažniausia kylanti asociacija – žmogus su negalia, judantis neįgaliojo vežimėliu, ir pandusas, leidžiantis jam patekti į pastatą. Taip, tai yra prieinamumas, bet prieinamumas – kur kas platesnė sąvoka. Pvz., kaip interneto svetainėje turėtų būti pateikta informacija, kad ją būtų galima suvokti bent dviem pojūčiais? Kad ją būtų galima ne tik perskaityti, bet ir išgirsti, pamatyti pateiktą gestų kalba bei lengvai suprantama kalba, užrašytą tinkamu šriftu ir tinkamu kontrastu.

Prieinamos turi būti ne tik patalpos, bet ir kompiuteriai, bankomatai, išmanieji telefonai, transporto, banko, telefonijos, informacijos teikimo ir kitos paslaugos. 2025 m. įsigaliojus Gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimų įstatymui, kuriuo į Lietuvos teisę bus perkeliama ES direktyva, visi aukščiau minėti įrenginiai ir paslaugos turės atitikti specialius prieinamumo reikalavimus.

Į šiuos ir kitus klausimus atsakymų ieškojo gausus konferencijos dalyvių būrys iš visos Lietuvos. Renginys buvo ne tik verčiamas į gestų kalbą, jame buvo išbandyta ir naujovė Lietuvoje – bėganti teksto eilutė.

Nuotolinės konferencijos dalyviai dėkojo organizatoriams ir pranešėjams už naudingas žinias, naujas patirtis bei įkvėpimą kartu kurti draugišką, visiems žmonėms prieinamą aplinką.

Daugiau informacijos apie renginį