Aktuali informacija sporto treneriams, negalią turinčių asmenų šeimų nariams bei organizacijoms, vystančiomis fizinio aktyvumo ir sporto veiklas judėjimo negalią turintiems asmenims – dalinamės Erasmus ES lėšomis finansuojamo projekto RUN FREE, paruošto CPISRA (WAS) ir kt. organizacijų, mokomoji medžiaga.
Kaip surengti „Bėgimo su triračiu (Frame Running)“ renginį?
Jūs rasite atsakymus:
- Kaip didinti informuotumą apie renginį?
- Kokių patalpų jums prireiks?
- Kokių žmogiškųjų išteklių reikia?
- Kokia įranga reikalinga?
- Kaip kuriamas renginio tvarkaraštis?
- Kokie aktualūs saugos klausimai?
Kaip didinti informuotumą apie įvykį?
- Susiekite su įvairiomis suinteresuotosiomis šalimis
Norint padidinti informuotumą apie „Have a Go“ renginį, svarbu susisiekti su įvairiomis suinteresuotosiomis šalimis. Tai galėtų būti bendrojo lavinimo mokyklos, specialiųjų poreikių turinčių vaikų mokyklos, neįgaliųjų sporto organizacijos, neįgaliųjų labdaros organizacijos, vietiniai lengvosios atletikos klubai, vietiniai kineziterapeutai ir reabilitacijos centrai.
- Pasinaudokite socialiniais tinklais
Norėdami kuo plačiau reklamuoti renginį, naudokite plakatus ir skrajutes savo svetainėje ir dalinkitės socialiniuose tinkluose.
- Naudokite efektyvius plakatus
Bet kokį renginį reklamuodami turėtumėte įtraukti informaciją:
- Kas gali dalyvauti renginyje? Pavyzdžiui, ar jis skirtas konkrečiai amžiaus grupei, ar atviras visiems? Ar jis skirtas konkrečioms negalios grupėms?
- Starto ir finišo laikas, ar dalyvis turi užsiregistruoti, rezervuoti laiko tarpą, ar gali tiesiog atvykti.
- Renginio vieta ir nuorodos, kaip ten nuvykti.
- Jei dalyvavimas renginyje kainuoja, ir jei taip, kiek?
- Kokius drabužius ir įrangą dalyviai turės pasiimti su savimi?
- Patvirtinkite, kad dalyvius turėtų lydėti vienas iš tėvų arba padėjėjų. Registracijos forma gali būti naudojama norint sužinoti, kokių specialiųjų poreikių gali turėti dalyvis
- Bendraukite su vietine žiniasklaida
Gali būti naudinga reklamuoti įvykį vietiniame laikraštyje, kad pasiektumėte žmones, kurie galbūt dar nėra prisijungę prie jūsų gretų.
Kokių patalpų reikės?
- Lygus, kietas paviršius
Lengvosios atletikos trasos nėra būtinos! Tiesiog plokščias, kietas paviršius, kurio minimalūs matmenys yra maždaug 60 m x 20 m.
- Vidinė arba lauko erdvė (priklausomai nuo oro sąlygų)
Priklausomai nuo to, kurioje pasaulio vietoje esate ir metų laiką, reikėtų pagalvoti, ar renginį rengsite viduje ar lauke. Jei lauke, įstaigoje turėtų būti vieta, kur dalyviai galėtų prisiglausti, jei lyja arba būti pavėsyje nuo saulės.
- Pritaikymas neįgaliųjų vežimėliams
Kadangi daugelis dalyvių bus mechaninių ar elektrinių neįgaliųjų vežimėlių naudotojai, labai svarbu, kad patalpos būtų visiškai prieinamos neįgaliųjų vežimėliams ir šalia renginio zonos būtų automobilių stovėjimo aikštelė.
- Prieinamieji tualetai ir persirengimo kambariai
Įsitikinkite, kad yra pakankamai prieinamų tualetų tiek sportininkų, kiek tikitės jūsų renginyje ir persirengimo kambarių, jei įmanoma.
- Vanduo
Vanduo turi būti sportininkams lengvai pasiekiamas, kad būtų išvengta dehidratacijos. Gal būt sportininkas triratyje praleis tik trumpą laiką (ne daugiau kaip 20 minučių mankšta), tačiau tai gali būti pirmoji jo patirtis atliekant aerobikos pratimus ir jis gali labai greitai pavargti.
- Rankų dezinfekavimo stotys
Renginio vietoje ir aplink ją turėtų būti įrengtos rankų dezinfekavimo stotelės. Jos turi būti tinkamo aukščio neįgaliųjų vežimėlių naudotojams, o tie, kurių rankos funkcija susilpnėjusi arba ribota turėtų galėti savarankiškai dozuoti gelį.
Kokie žmogiškieji ištekliai reikalingi?
- Mažiausiai du žmonės, išmanantys triračio reguliavimą.
Pirmoji sportininko patirtis bėgimo rėme bus ilgalaikė. Jei sportininkui skauda arba jaučiasi nepatogiai dėl to, kad jis buvo įstatytas į blogai sureguliuotą rėmą, jis greičiausiai patirs neigiamą patirtį ir nebus skatinamas tęsti sportą. Todėl svarbu, kad žmonės būtų patyrę statant sportininkus į triratį. Dažnai geriausia pasitelkti triračių tiekėją šiam vaidmeniui.
- Lengvosios atletikos treneris, gerai išmanantis bėgimą – Frame Running.
Treneris gali mokyti potencialų sportininką pagrindinių bėgimo technikų. Jis taip pat gali nustatyti įgudusiems sportininkams paprastas užduotis ir žaidimus, kad mestų iššūkį ir paskatintų jų susidomėjimą. Šis treneris gali būti vienas iš žmonių, išmanančių apie triratį, bet nebūtinai.
- Pagalbiniai darbuotojai, tėvai arba globėjai
Visi potencialūs sportininkai turėtų būti skatinami dalyvauti kartu su savo pagalbiniu personalu, tėvais ar globėjais, tačiau taip pat turėtumėte turėti mažiausiai 2–3 paskirtus savanorius, kurie padėtų pagalbiniam personalui ir tiems, kurie reguliuoja triračius, kad sportininkai įliptų ir išliptų. Visi savanoriai, reguliuojantys triračius arba prisidedantys prie šio darbo, turėtų turėti patirties dirbant su neįgaliaisiais ir jų kėlimu. Sportininkas visada turi būti gerbiamas ir liesti arba kelti jį reikėtų tik jam sutikus.
- Administracinė pagalba
Patartina turėti 1 arba 2 savanorius, kurie registruotų sportininkus ir suteiktų jiems papildomos informacijos apie „Frame Running“ klubus, prie kurių jie gali prisijungti ir atitinkamus vystymosi kelius. Priklausomai nuo COVID-19 situacijos ir reikalavimo priimančiojoje šalyje, jie taip pat gali įrašyti kontaktinius ir atsekimo duomenis.
- Pakvieskite sportuojančius sportininkus
Jei priimančiojoje šalyje yra įsitvirtinusių sportininkų, dalyvaujančių Frame Running sporte, turėtumėte apsvarstyti galimybę pakviesti juos į renginį. Šie sportininkai gali tapti sektinu pavyzdžiu naujiems sportininkams ir, tikimės, įkvėps tuos, kurie dalyvauja „Ateik ir išmėgink“ dieną, labiau įsitraukti į Frame Running.
Visi darbuotojai ir savanoriai turėtų būti patikrinti, ar jie dirba su vaikais ir pažeidžiamais suaugusiaisiais pagal šalies, kurioje vyksta renginys, politiką ir gaires.
Kokia įranga reikalinga?
- Triratis
Apribojantis veiksnys organizuojant Ateik ir išbandyk dieną yra triračių skaičius ir dydžių diapazonas
- Šalmai
Reikėtų turėti įvairių dydžių šalmus, kuriais galėtų naudotis dalyviai. Dalyviai taip pat gali būti raginami atsinešti savo šalmus, pirštines ir sportinę aprangą.
- „Allan“ raktai ir veržliarakčiai
Labai svarbu turėti pakankamai „Allan“ raktų ir veržliarakčių, kad kiekvienam dalyviui būtų galima pritaikyti rėmus, balnelius ir krūtinės plokštes.
- Valymo reikmenys
Rankų dezinfekavimo ir dezinfekavimo servetėlės, skirtos valyti rankas ir nuvalyti įrangą po kiekvieno naudojimo.
- Asmeninės apsaugos priemonės (AAP)
Reikėtų atsižvelgti į AAP, kurių savanoriams ir dalyviams reikės, pavyzdžiui, pirštinių, veido kaukių ir skydelių. Šie reikalavimai turi atitikti priimančiosios šalies vyriausybės ir lengvosios atletikos federacijos COVID-19 taisykles ir nuostatas.
- Žemės žymekliai
Kūgiai ar kiti žemės žymekliai turėtų būti prieinami kaip mokymo priemonė. Išsamią informaciją apie pagrindinius pratimus ir žaidimus, kuriuos galima žaisti su sportininkais, siekiant pagerinti vairavimą ir manevravimą su triračiu, rasite mokymo medžiagoje, kuri pridedama prie šio informacinio paketo.
Renginio tvarkaraštis
- Kiek laiko truks jūsų renginys?
Sprendžiant, kiek ilgai truks jūsų renginys, turėsite atsižvelgti į kiekvieno dydžio triračių skaičių, savanorių skaičių, apytikslį dalyvių skaičių ir patalpų nuomos išlaidas. Bendradarbiaujant su triračių tiekėju, galimų kadrų skaičiaus ir šių apribojimų gali nebūti. Nepaisant to, įprastai tikėkitės, kad toks renginys trunka nuo 3 iki 6 valandų, priklausomai nuo dalyvių skaičiaus.
- Paskirti laiko tarpai
Kai turite ribotą triračių skaičių, svarbu paskirstyti laiko tarpsnius, jei tikitės didelio dalyvių skaičiaus. Taip išvengsite eilių ir nereikės dalyviams per ilgai laukti, kad galėtų eiti. Rezervuoti laiko tarpai taip pat gali būti tinkami dabartinėje COVID-19 situacijoje, siekiant apriboti žmonių skaičių renginyje vienu metu.
Apskaičiuota, kad vidutiniškai dalyvis triratyje bus apie 30 minučių. Tai apims maždaug 10 minučių, kad atletui būtų tinkamai pritaikytas triratis, o sportininkui liks 20 minučių pirmą kartą mėgautis bėgimo su triračiu patirtimi. Atminkite, kad tai gali būti pirmoji dalyvio aerobikos pratimų patirtis, todėl 20 minučių bus daugiau nei pakankamai laiko, kad jie galėtų saugiai mėgautis šia patirtimi.
- Ar jūsų ,,Ateik ir išbandyk” diena susieta su kitu renginiu?
Reikėtų apsvarstyti galimybę „Have a Go“ dieną susieti su kitu renginiu, pavyzdžiui, parasporto renginiu. Tai gali padėti didinti žinomumą ir „Frame Running“ profilį, tačiau į tai reikės atsižvelgti nustatant renginio laiką. Taip pat „Have a Go“ dieną galite surengti lygiagrečiai su „Frame Running“ varžybomis. Tai gali turėti motyvacinį poveikį, todėl nauji sportininkai gali tapti jau įsitvirtinusių sportininkų liudininkais. Tačiau tokio pasirinkimo minusas gali būti riboti resursai – naujokai, bandantys triračius toje pačioje erdvėje su patyrusiais sportininkais gali padidinti su saugumu susijusias rizikas. Taip pat, naujokams prižiūrėti reikalinga daugiau žmogiškų išteklių, kad jų saugumas būtų užtikrintas, tad turint ribotus resursus vertėtų atidžiai planuoti tokio tipo renginius.
Taip pat galite apsvarstyti galimybę susieti „Have a Go“ dieną su įvadiniais koučingo kursais ar seminarais. Vėlgi, tai gali turėti teigiamą poveikį, nes tie, kurie lanko kursus, gali įgyti praktinių įžvalgų apie bėgimą „Frame Running“ ir jiems gali vadovauti patyrę treneriai.
Saugumo reikalavimai
- Saugos taisyklės
Prieš užsiėmimo pradžią dalyviai turi būti supažindinti su sveikata ir sauga.
- Šalmai
Dalyviams neturėtų būti leidžiama bėgti su triračiu be šalmo.
- Priežiūra
Dalyviui neturėtų būti leidžiama naudotis triračiu savarankiškai – jį prižiūrėti privalo bent vienas savanoris ar organizatorių paskirtas asmuo.
- Atstumas tarp triračių treniruočių zonoje
Dalyvio naudojamo triračio atstumas nuo bet kurio kito turi būti ne mažesnis kaip 1,5 metro arba, jei naudojatės lengvosios atletikos trasa, tarp kiekvieno triračio turi būti atsarginė juosta.
- Kelionės kryptis
Visi dalyviai turėtų bėgti viena sutarta kelionės kryptimi ir turi būti atskira atsigavimo zona, kad dalyviai galėtų eiti arba galėtų grįžti atgal į starto zoną
- Nubėgimo zona
Turi būti pakankamai vietos (mažiausiai 20 m), kad būtų galima sulėtinti greitį prieš darant posūkį arba prieš atsitrenkiant į sieną ar barjerą. Jei naudojama lengvosios atletikos trasa, veikla turėtų apsiriboti tiesiosiomis.
Informacija pateikiama vykdant projekto „Į(si)galink su bėgimo triračiu!” veiklas. Projekto rėmėjas – Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie SADM.